چوب

Wood

گزارش خطا
دسته بندی : تئوری، معماری، تاریخ، تئوری و طراحی
سال چاپ : 1396
انتشارات : انتشارات خواندنی
زبان : فارسی
نوع کتاب : داخلی
قیمت : 280,000 ریال
برچسب ها
برچسب ها :
سروش مهاجری هیلا پزشک‌منش کرمانشاهی چوب

مشخصات کتاب

محل چاپ : ایران
نوبت چاپ : 1
تعداد صفحات : 200 صفحه
وضعیت کتاب : موجود در بازار

شرح

شناخت مصالح از جنبه‌ی کاربردی آن برای مخاطبان علاقمند به حیطه‌ی ساخت، دغدغه‌ای است که تا کنون پاسخی به آن داده نشده است. حتی منابع موجود در بازار نیز نگاهی کلان، غیرکاربردی و با فاصله‌ نسبت به مصالح روز دنیا تألیف شده‌اند و بیشتر از منظر شیمیِ مصالح اطلاعاتی را به مخاطبان عرضه می‌دارند. این عامل برای نگارندگان این پژوهش باعث گردید که با دیدی کاربردی به معرفی محصولات جدید دنیا که برای مخاطب فارسی‌زبان کمتر شناخته شده است، پرداخته و تا حد ممکن این نیاز را برطرف سازند. به طور حتم به دلیل گستردگی بسیار زیاد این مصالح در زمان فعلی، هر بخش این پژوهش می‌تواند خود به عنوان تحقیقی مجزا مورد بررسی و تدقیق قرار گیرد.

بهانه‌ی اصلی نگارش این کتاب، برخورد با مجموعه‌ی چندجلدی Transmaterial چاپ شده توسط انتشارات معماری دانشگاه پرینستون* بود. هدف جامع در ابتدا ترجمه‌ی این مجموعه و به اشتراک‌گذاری آن برای مخاطبان فارسی‌زبان بود، اما در این مسیر به دلایل متعدد اعم از عدم انسجام مطالب مندرج در کتاب مذکور و غیربومی بودن مصالح معرفی شده، تصمیم به بازنگری و پژوهشی منسجم‌تر و با ارائه‌ی طبقه‌بندی خواناتری گرفته شد. قابل ذکر است که بسیاری از مصالح معرفی شده در این کتاب نیز همچنان برگرفته از کتاب مذکور بوده و تنها نحوه‌ی ارائه‌ی آن دچار تغییراتی شده است.

در نگارش این مجموعه چند نکته حائز اهمیت بود که مهم‌ترین آنها عدم استفاده از واژگانی بوده که عیناً برگردان کلمات انگیسی به فارسی شده‌اند (مانند ThermoWood که در برخی متون به صورت ترموود نوشته شده است) و تلاش شده تا حد ممکن یا این واژگان ترجمه شوند و یا اصل واژه‌ی انگلیسی در متن به کار گرفته شود. نکته‌ی دیگر در معرفی محصولات این کتاب می‌باشد که با معرفی سایت شرکت‌های تولیدکننده‌ی این محصولات، امکان کسب اطلاعات بیشتر را برای مخاطب ایجاد نموده است. همچنین واژگانی مانند Timber ،Wood و Lumber همگی در برداشت نخست معنای چوب را متبادر می سازد اما به جز واژه اول، دو کلمه ی دیگر در برخی موضوعات خاص معنای الوار را داده که در جایگاه معنایی خود استفاده شده اند.

این کتاب اولین جلد از مجموعه‌ای چندجلدی است که به معرفی چوب اختصاص یافته است. دیگر کتب این مجموعه که در آینده‌ی نزدیک منتشر می‌شوند نیز به صورت جداگانه به معرفی یک مصالح خاص می‌پردازد.

به دلیل آنکه کتاب پیش‌رو اولین گام در جهت آشنایی کاربردی با مصالح روز دنیاست، نمی‌تواند خالی از هر گونه نقص و نقدی باشد. لذا نگارندگان این مجموعه از هر گونه پیشنهاد و انتقاد استقبال می‌کنند.


کتاب های مرتبط